Klimatyzacja - Dlaczego my ?

  • Wieloletnie doświadczenie przy montażu klimatyzacji.
  • Konkurencyjna cena.
  • Szeroki wybór urządzeń (w stałej sprzedaży wielu producentów, nie mamy „Swojego faworyta”, którego tylko i wyłącznie montujemy, w zależności od oczekiwań oraz budżetu klimatyzacja jest dobierana indywidualnie do klienta).
  • Darmowa wycena oraz doradztwo – czas oczekiwania na oględziny od 1 do 4 dni (możliwość umówienia się w godzinach od 8 do 21 oraz w weekend).
  • Atrakcyjne terminy montażu – zazwyczaj około 2 tygodni od potwierdzenia realizacji (pracujemy również w weekendy oraz w godzinach wieczornych).
  • Działamy kompleksowo – montujemy, serwisujemy oraz konserwujemy (mamy własny zespół serwisowy – istnieje możliwość szybkiej reakcji na awarię).
  • Sprawny i czysty montaż – podczas wiercenia i kucia korzystamy z systemów odpylających.
  • Wykwalifikowany personel – zachęcamy do zapoznania się z Naszymi certyfikatami oraz uprawnieniami.
  • Szerokie grono zadowolonych klientów – zapraszamy do zapoznania się z referencjami w zakładce O nas -> Opinie oraz na Google i Facebooku.
  • Zapraszamy do zapoznania się z Naszymi pracami w zakładce Realizacje -> Klimatyzacje
  • Szeroki zakres usług – zapraszamy do zapoznania się z zakładką Usługi.
  • Atrakcyjny system lojalnościowy – rabaty dla stałych klientów, za zrealizowane instalacje z polecenia, wystawienie opinii, rabat ilościowy (większa ilość zamawianej usługi, np. montaż klimatyzacji) oraz za wybór większej ilości usług.
  • Oferujemy wszystkie systemy, między innymi: split, multisplit oraz VRF. W ofercie mamy również urządzenia przenośne i okienne.

Klimatyzacja - wstęp

Klimatyzacja to urządzenie, które chłodzi lub grzeje powietrze przepływające przez jego wymiennik za pomocą wbudowanego wentylatora. Klimatyzatory nie dostarczają świeżego powierza z zewnątrz (poza paroma specjalnymi modelami). Główne zalety klimatyzacji:

  • Energooszczędne chłodzenie
  • Energooszczędne grzanie
  • Osuszanie powietrza
  • Oczyszczanie powietrza

Jest to jedyny rodzaj urządzenia, który jest w stanie skutecznie i energooszczędnie chłodzić pomieszczenia. Dodatkowo każdy klimatyzator posiada funkcje grzania, większość modeli z energooszczędnością na poziomie pompy ciepła powietrze-woda. Klimatyzacja w trybie chłodzenia osusza powietrze, w ciągu jednego dnia użytkowania skrapla się od 6 do 12L wody (jest też oddzielna funkcja – osuszanie). Filtr, przez który przelatuje powietrze zatrzymuje pyłki oraz kurz, jest możliwość zamontowania dodatkowej wstawki, na przykład z węglem aktywnym, która wzmacnia efekt oczyszczania, większość urządzeń posiada jonizator lub lampę UV, który maksymalizuje czystość powietrza.

Klimatyzacja dopasowana do Twoich potrzeb

1. Rodzaj klimatyzacji ze względu na:

 a) System:
  • Split
  • Multisplit
  • VRF
  • Przenośne

b) rodzaj pracy:

  • Inverterowe = nowoczesny typ urządzenia, jest energooszczędny w przeciwieństwie do On/Off-a.
  • On/Off = stary typ klimatyzacji, aktualnie w Europie nie ma możliwości nabycia tego typu urządzeń przez słabą energooszczędność.

1.1. Split

Najpowszechniejszy system klimatyzacji, posiada najszerszy wachlarz modeli, szczyci się również najlepszymi parametrami i najniższą ceną. W jego skład wchodzi jedna jednostka zewnętrzna, która jest połączona rurociągami chłodniczymi z jedną jednostką wewnętrzną. W przeciwieństwie do systemu multisplit jest możliwość przeprowadzenia bezinwazyjnego montażu bez pylącego kucia, czy nadmiernej ilości koryt chłodniczych.

Zalety

- Cena
- Wybór modeli
- Energooszczędność
- Najlepsze parametry
- Możliwość nieinwazyjnego montażu

Wady

- Duża ilość agregatów zewnętrznych (tylko w wypadku montażu większej ilości)

1.2. Multisplit:

Podobnie jak system split jest dość powszechny, w jego skład wchodzi jedna jednostka zewnętrzna, połączona rurociągami chłodniczymi nawet z 8 jednostkami wewnętrznymi.

Zalety

- Zajmuje mało miejsca
- Jeden agregat do kilku urządzeń wewnętrznych

Wady

- Cena
- Ograniczony wybór modeli
- Energooszczędność
- Słabsze parametry, niż w splicie
- Inwazyjny montaż

1.3. VRF:

 Najmniej spotykany system, w jego skład wchodzi jedna jednostka zewnętrzna połączona jednym głównym rurociągiem chłodniczym nawet ze 100 jednostkami wewnętrznymi. Takie rozwiązanie ma swoje zastosowanie w dużych budynkach, gdzie potrzebujemy schłodzić dużą ilość pomieszczeń, a miejsce na jednostkę zewnętrzną jest ograniczone.

Zalety

- Jednostka zewnętrzna zajmuje stosunkowo mało miejsca
- Jeden system do kilkuset urządzeń wewnętrznych

Wady

- Cena
- Bardzo ograniczony wybór modeli
- Energooszczędność
- Słabsze parametry, niż w splicie
- Inwazyjny montaż (proporcjonalnie mniejszy, niż multisplit)

1.4. Przenośne:

Najtańszy rodzaj klimatyzacji, „jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna umieszczona w jednym urządzeniu”. Klimatyzator stawiamy na ziemi, z tyłu urządzenia podłączamy rure, którą musimy odprowadzić na zewnątrz, na przykład przez: okno lub dziurę w ścianie. Posiada sporo wad, np. głośna praca, niska sprawność (urządzenie przenośne o mocy 5kW przez swoją specyfikę pracy nie jest równie wydajne, nawet jak urządzenie 2,5kW split). W związku z tym nie zalecamy montażu tego typu urządzeń bez wyraźnego powodu, jak na przykład brak miejsca lub zezwolenia na montaż jednostki zewnętrznej.

Miejsce montażu: Blisko miejsca wypustu rury wylotowej

Zastosowanie: Uniwersalne, głównie starsze bloki bez balkonów oraz kamienice.

Zalety

- Cena
- Nieinwazyjny montaż

Wady

- Wydajność
- Energooszczędność
- Niska kultura pracy (hałas)
- Najgorsze parametry ze wszystkich systemów
- Minimalny wybór modeli

1.5. Podsumowując:

  • Chcemy zamontować jedną klimatyzacje = split
  • Chcemy zamontować więcej, niż jedną klimatyzację i nie przeszkadza Nam większa ilość agregatów zewnętrznych wokół domu = split
  • Przeszkadza Nam większa ilość agregatów i chcemy dopłacić ceną oraz wydajnością za możliwość zamontowania jednego większego urządzenia do nawet 8 urządzeń wewnętrznych = multisplit
  • Duże budynki z jednym centralnym urządzeniem na więcej, niż 8 klimatyzacji = VRF
  • Jeśli nie mamy możliwości zamontowania innego systemu (przypominamy, że jeśli zdecydują się Państwo na tego typu urządzenie, zalecamy dopłacić do rzetelnej marki i modelu) = przenośne

2. Ze względu na typ jednostki wewnętrznej:

  • Ścienne
  • Kasetonowe
  • Kanałowe
  • Konsolowe
  • Przypodłogowo-sufitowe
  • Okienne

2.1. Ścienne:

Zwane również pokojowymi. Najczęściej montowany typ klimatyzatora, w związku z czym jest najtańszy (zaraz po przenośnym, lecz wydajnością i funkcjonalnością zdecydowanie go dominuje). Posiadają najlepszy współczynnik jakość/cena, lecz wizualnie nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie. Flagowe urządzenia posiadają najlepsze parametry na rynku, na przykład: energooszczędność, kultura pracy, wydajność. Zasysa powietrze z góry urządzenia, po czym wydmuchuje schłodzone / ogrzane do przodu lub do dołu, jest przeciwieństwem urządzenia konsolowego. Konserwacja takiego urządzenia to koszt 180zł netto.

Miejsce montażu: Pionowa ściana 10-15cm od sufitu.                                                                                                                                                                                                                          Zastosowanie: Uniwersalne, głównie domy jednorodzinne, mieszkania, małe sklepy, pokoje hotelowe, biura.

Zamontowaliśmy tysiące jednostek ściennych, w związku z czym zapraszamy do zapoznania się z Naszymi realizacjami montażu klimatyzacji ściennej.

Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn

2.2. Kasetonowe:

To klimatyzacja komercyjna, skierowana głównie w stronę przedsiębiorstw, stąd wyższa cena o około 30-50% w porównaniu do ściennej (przy założeniu tej samej mocy i klasy urządzenia). Montujemy ją w suficie, użytkownik widzi jedynie maskownice, która wystaje 1-3cm z sufitu. Są urządzeniami droższymi w konserwacji w porównaniu do ściennych, których koszt wynosi 170zł netto, podczas gdy kasetonowych 230zł netto.

 
Miejsce montażu: Sufit
Zastosowanie: Głównie duże i małe sklepy, duże hale oraz biura. Rzadziej domy jednorodzinne.
klimatyzacja starogard gdanski
Biała klimatyzacja bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn

2.3. Kanałowe:

Najmniej widoczne urządzenie, montujemy je w ocieplonym, niewidocznym miejscu, np. na poddaszu, następnie rozprowadzamy izolowane rurociągi do poszczególnych pomieszczeń. Zasada instalacji jest podobna do rekuperacji – w pomieszczeniu widzimy tylko anemostat. Niewątpliwie wadą takiego rozwiązania jest cena, to najdroższy typ jednostki. Konserwacja jest droższa, niż w urządzeniu kasetonowym, którego cena wynosi 230zł netto, podczas, gdy urządzenie kanałowe zaczyna się od 280zł netto w zależności od zaawansowania instalacji. Istnieje również możliwość zamontowania urządzenia kanałowego bez rozprowadzenia rurociągami – takie rozwiązanie stosowane jest w hotelach o podwyższonym standardzie, widoczne są jedynie maskownice.

 

Miejsce montażu: Zazwyczaj poddasze lub inne ocieplone miejsce w zależności od rodzaju obiektu.

Zastosowanie: Domy jednorodzinne, pokoje hotelowe, duże sklepy, duże hale.

Biała klimatyzacja kasetonowa bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn

2.4. Konsolowe:

Wyglądem przypomina nowoczesny grzejnik, jest wybawieniem na większości poddaszy, gdzie nie ma możliwości zamontowania innego typu klimatyzacji. W przeciwieństwie do urządzeń ściennych zasysa powietrze od dołu urządzenia i wydmuchuje schłodzone / ogrzane do góry lub do przodu. Koszt konserwacji tego typu urządzenia to 180zł netto.

 

Miejsce montażu: Pionowa ściana, 5-10cm od podłogi

Zastosowanie: Dom jednorodzinny, przede wszystkim poddasze.

Biała klimatyzacja kasetonowa bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn

2.5. Przypodłogowo-sufitowe:

Aktualnie mało spotykane urządzenie, niegdyś bardziej popularne, dzisiaj montowane sporadycznie z powodu niezbyt ciekawego wyglądu, dużego rozmiaru oraz wysokiej ceny. Zaletą takiego urządzenia jest możliwość podmuchu bezpośrednio pod sufitem, w związku z tym w niektórych przypadkach może okazać się dobrym rozwiązaniem (np. sale konferencyjne). Przegląd tego typu urządzenia to koszt 230zł netto.

 

Miejsce montażu: Sufit

Zastosowanie: Sklepy, duże pomieszczenia, sale szkoleniowe.

Biała klimatyzacja kasetonowa bydgoszcz marki Gree, model Amber Prestige. Mozna taka znalezc w klimatyzacja Kwidzyn

3. Ważne parametry (sortowane od najważniejszego):

I kategoria:

  • Wydajność chłodnicza oraz grzewcza
  • Energooszczędność
  • Grzałka jednostki zewnętrznej
  • Minimalna / maksymalna temperatura pracy jednostki zewnętrznej
  • Gwarancja

II kategoria (dodatki):

  • Regulacja żaluzji pionowa i pozioma
  • Jonizator
  • Tryb cichy
  • Tryb snu
  • Funkcja 8 stopni
  • Wifi
  • Automatyczne oczyszczanie
  • Automatyczna diagnostyka usterek
  • „Oko”
  • Czynnik chłodniczy
 

III kategoria (kwestia indywidualna):

  • Akustyka jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
  • Rozmiar jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

IV kategoria (bardzo mało znaczące parametry):

  • Tryb eco
  • Ilość prędkości wentylatora
  • Wydajność osuszania
  • Zakres nastawienia temperatury
  • Regulacja temperatury
  • Cena

3.1. Wydajność chłodnicza oraz grzewcza:

Najważniejszy parametr podczas wyboru klimatyzatora, dobieramy go do wielkości pomieszczenia. W uproszczeniu można przyjąć, że każdy 1kW mocy klimatyzatora wystarcza na optymalne schłodzenie / ogrzanie pomieszczenia o wielkości 10m2. Należy również uwzględnić dodatkowe źródła ciepła, między innymi: okna, położenie budynku względem stron świata (nasłonecznienie), lodówka, kuchnia (ciepło powstałe podczas gotowania), ilość osób przebywających „na stałe” oraz ilość osób, przebywających w pomieszczeniu „przejściowo” (np. goście w salonie). Każda dorosła osoba wydziela 50-75W ciepła, natomiast osoba uprawiająca sport 100-200W. W związku z wieloma aspektami na które należy zwrócić uwagę, aby prawidłowo dobrać klimatyzator zalecamy umówić się z Nami na bezpłatne oględziny, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 723 730 111.

Należy zwrócić uwagę na minimalną oraz szczególnie maksymalną moc urządzenia, dla przykładu:

  • Gree Pular 2,6kW (podstawowy model):

            – Moc chłodnicza (minimalna / nominalna / maksymalna) = 0,50 / 2,60 / 3,25kW                                                                                                                                                                          – Moc grzewcza (minimalna / nominalna / maksymalna) = 0,50 / 2,80 / 3,50 kW

  • Gree Amber Prestige 2,7kW (flagowy model):

            – Moc chłodnicza (minimalna / nominalna / maksymalna) = 0,70 /2,70 / 5,00 kW                                                                                                                                                                          – Moc grzewcza (minimalna / nominalna / maksymalna) = 0,70 / 3,50 / 5,50 kW

  • Gree Pular 4,6kW (podstawowy model):
            – Moc chłodnicza (minimalna / nominalna / maksymalna) = 1,00 / 4,60 / 5,30 kW
            – Moc grzewcza (minimalna / nominalna / maksymalna) = 1,00 / 5,20 / 5,65 kW
 

Podsumowując:

Jak widzimy powyżej moc klimatyzatora flagowego o nominalnej wartości 2,7kW potrafi rozwinąć taką samą moc maksymalną, jak podstawowy model w prawie dwa razy większym urządzeniu (pod względem mocy nominalnej). A zatem:

  • Gree Pular 2,6kW jest odpowiednie do pomieszczenia od 5 do 32,5m2 
  • Gree Amber Prestige 2,7kW jest odpowiednie do pomieszczenia od 7 do 50m2 (natomiast ze względów ekonomicznych nie zaleca się montować tak wydajnego urządzenia do pomieszczeń mniejszych, niż 30m2)
  • Gree Pular 4,6kW jest odpowiednie do pomieszczenia od 10 do 53m2 (lecz zastosowanie tego urządzenia w pomieszczeniu mniejszym niż 40m2 nie ma ekonomicznego sensu, ze względu na możliwy montaż klimatyzacji o mniejszej mocy, np 3,2kW)

3.2. Energooszczędność:

Aby właściwie ocenić ten parametr powinniśmy zwrócić uwagę na dwie informacje podane od producenta.

Pierwszą z nich jest współczynnik COP oraz EER.

  • EER informuje Nas ile kW mocy chłodniczej jesteśmy w stanie wygenerować z jednego pobranego kW energii elektrycznej.
  • COP jest takim samym współczynnikiem, lecz informuje Nas o mocy grzewczej, która może być wytworzona z jednej jednostki energii elektrycznej.

Drugą istotną informacją jest minimalny pobór prądu urządzenia, który może się przydać podczas gdy urządzenie wychłodzi lub wygrzeje pomieszczenie do żądanej temperatury, w wyniku czego zminimalizuje pobór prądu do minimum, parametr ten jest szczególnie ważny w małych pomieszczeniach z małą ilością dodatkowych źródeł ciepła.

 

Na przykład:

  • Gree Pular 2,6W:

            – EER 3,47

            – COP 3,73

            – Minimalny pobór prądu chłodzenie / grzanie = 0,15 / 0,14 kW

  • Gree Amber Prestige 2,7kW:

            – EER 4,91

            – COP 4,70

            – Minimalny pobór prądu chłodzenie / grzanie 0,08 / 0,13 kW

  • Gree Pular 4,6kW:

            – EER 3,39

            – COP 3,88

            – Minimalny pobór prądu chłodzenie / grzanie 0,42 / 0,42 kW

 

Istnieje jeszcze współczynnik A+++, lecz nie zalecamy sugerowania się nim, jest bardzo ogólnikowy i nie pokazuje dokładnej różnicy między modelami, często między modelami jest różnica kilkunastu punktów COP, a posiadają tą samą klasę energooszczędności w skali A+++.

3.3. Grzałka jednostki zewnętrznej:

Ma bezpośredni związek z minimalną temperaturą grzania przez klimatyzator. Standardowa klimatyzacja pozwala na grzanie do około -15 stopni Celsjusza, swoją sprawność zachowuje do -5 stopni Celsjusza, natomiast urządzenie z grzałką w zależności od mocy grzałki od -22 stopni, aż do -30 stopni, przy czym sprawność zachowują aż do -15/-22 stopni Celsjusza. Jest to bardzo istotny element, jeśli chcemy skutecznie używać klimatyzacji do grzania w zimę.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje grzałek:

  • Tacki ociekowej
  • Karteru sprężarki
Klimatyzacja może mieć zamontowane obie grzałki, jedną z nich lub nie mieć żadnej.
 

3.4. Minimalna / maksymalna temperatura pracy jednostki zewnętrznej:

Parametr ten mówi Nam w jakich zakresach temperatur zewnętrznych możemy korzystać z urządzenia. Dodatkowo, im klimatyzator ma większą tolerancje na temperaturę, tym jest wydajniejszy oraz bardziej energooszczędny przy minimalnych temperaturach (dokładne dane są bardzo trudno dostępne, zazwyczaj w książkach serwisowych).

Na przykład:

  • Gree Lomo Eco 2,6kW
            – Zakres pracy jednostki zewnętrznej (chłodzenie) = od -15 do 43
            – Zakres pracy jednostki zewnętrznej (grzanie) = od -15 do 24
            – Sprawność grzania przy temperaturze -5°C = 82%
            – Sprawność grzania przy temperaturze -15°C = 52%
            – Wydajność chłodzenia przy temperaturze 30°C = 103%
            – Wydajność chłodzenia przy temperaturze  45°C = 86%
  • Gree Amber Prestige 2,7kW
            – Zakres pracy jednostki zewnętrznej (chłodzenie) = od -18 do 52
            – Zakres pracy jednostki zewnętrznej (grzanie) = od -30 do 24
            – Sprawność grzania przy temperaturze -5°C = 96%
            – Sprawność grzania przy temperaturze -15°C = 93%
            – Wydajność chłodzenia przy temperaturze 30°C = 103%
            – Wydajność chłodzenia przy temperaturze  45°C = 91%
  • Gree Lomo Eco 4,6kW
            – Zakres pracy jednostki zewnętrznej (chłodzenie) = od -15 do 43
            – Zakres pracy jednostki zewnętrznej (grzanie) = od -15 do 24
            – Sprawność grzania przy temperaturze -5°C = 82%
            – Sprawność grzania przy temperaturze -15°C = 52%
            – Wydajność chłodzenia przy temperaturze 30°C = 103%
            – Wydajność chłodzenia przy temperaturze  45°C = 86%
 

Należ również zwrócić uwagę na nieuczciwe firmy produkujące klimatyzację, które w katalogu chwalą się możliwością grzania do -25 stopni bez zamontowanej grzałki tacy ociekowej, ani karteru sprężarki – jest to zabieg typowo marketingowy.

3.5. Gwarancja:

Większość firm stara się być konkurencyjna i dąży do wyrównania okresu gwarancyjnego, zazwyczaj klimatyzacja z montażem ma 5 lat gwarancji, przy wykonywaniu okresowych przeglądów i konserwacji określonych przez producenta.

Należy również zwrócić uwagę na zakres, który obejmuje gwarancja, niektóre firmy chwalą się gwarancją 10 letnią, lecz tylko na określone podzespoły (najczęściej na jeden – sprężarkę), gdzie reszta osprzętu ma trzykrotnie krótszą gwarancje (3 letnią).

3.6. Regulacja żaluzji pionowa i pozioma:

Jest to pierwsza z mniej istotnych funkcji, lecz zdecydowanie zwiększającej komfort użytkowania. Pozwala Nam na ukierunkowanie strumienia powietrza w żądaną stronę.

Regulacja żaluzji pionowa zawsze jest możliwa z pilota, możemy ustawić lotki maksymalnie w góre, maksymalnie w dół lub na funkcji „swing” – łopatki poruszają się od góry do dołu bez przerwy. Zazwyczaj jest około 8 poziomów ustawienia wysokości.

Regulacja żaluzji pozioma może występować w dwóch wariantach:

a) z pilota = Pozwala sterować żaluzje na boki jak w powyższym przykładzie.

b) ręczna = Należy ręcznie ustawić lotki na stałe, nie ma możliwości włączenia funkcji „swing”

3.7. Jonizator:

Jest jednym z dwóch aspektów odpowiadających za czystość i jakości powietrza w pomieszczeniu. Zabija alergeny, bakterie, wirusy oraz neutralizuje zapach oraz szkodliwe substancje, min. dymu tytoniowego. Nie zapewnia 100% efektu, lecz skutecznie minimalizuje ilość negatywnych drobnoustrojów i zapachów.

3.8. Tryb cichy:

Ciekawy tryb w jaki może być wyposażona klimatyzacja szczególnie do pomieszczeń sypialnianych. W miarę możliwości wycisza pracę wentylatora, minimalizując wydawany przez siebie hałas. Od czasu do czasu (jeśli będzie miał potrzebę, na przykład przez wzrastającą temperaturę) zwiększy obroty wirnika na krótki moment. Oczywiście sprawność urządzenia będzie odpowiednia mniejsza, blisko minimalnej, stąd też nie możliwym jest komfortowe wychłodzenie pomieszczenia o powierzchni 20m2 za pomocą mocy, np. 0,6kW, stąd urządzenie co jakiś czas będzie musiało zwiększyć obroty.

3.9. Tryb snu:

Polega na wolniejszym zmniejszaniu / zwiększaniu temperatury, w tym trybie klimatyzacja nie dąży, do jak najszybszego osiągnięcia żądanej temperatury. W dodatku minimalnie zmniejsza hałas generowany przez urządzenie zewnętrzne.

3.10. Funkcja 8 stopni:

Zwany też funkcją przeciwzamrożeniową, w zależności od producenta polega na utrzymywaniu temperatury 8, 10 lub 12 stopni w pomieszczeniu. Jest to bardzo przydatna funkcja na przykład przy dłuższych wyjazdach z domu / biura / sklepu. Klimatyzacja pobiera minimalną ilość prądu, przy czym zapobiega zamarznięciu rurociągów wodnych, syfonów w kanalizacji, czy też nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia.

3.11. Wifi:

Przydatna opcja, klimatyzacja może być sterowana bez pomocy pilota z dowolnego miejsca w domu (lub spoza budynku). Wystarczy połączyć klimatyzator z ruterem, pobrać i zarejestrować się w aplikacji danego producenta, następnie można cieszyć się wychłodzonym (lub wygrzanym) pomieszczeniem po powrocie z pracy. W zależności od predyspozycji użytkownika pozwala to zaoszczędzić energie elektryczną, a tym samym kosztów. Jeśli nie lubimy czekać na efekt wychłodzenia w upalny dzień, możemy włączyć klimatyzator pół godziny przed przyjazdem i wejść w „gotowe” pomieszczenie.

3.12. Automatyczne oczyszczanie:

Prawie wszystkie aktualnie sprzedawane jednostki posiada tą funkcje, odpowiada ona bezpośrednio za czystość w urządzeniu. W jednostce wewnętrznej panuje bardzo wilgotne środowisko sprzyjające rozwoju bakterii i grzybów, dlatego warto, aby urządzenie posiadało tą funkcję.

3.13. Automatyczna diagnostyka usterek:

Jest bardzo przydatna, gdy klimatyzacja ulegnie uszkodzeniu (szczególnie po okresie gwarancji). Kod błędu mówi Nam jaką grupę osprzętu należy sprawdzić lub jaką czynność wykonać, aby można było dalej korzystać z klimatyzatora. Minimalizuje to koszty oraz czas, na przykład przez niewłaściwą lokalizacje usterki.

3.14. "Oko":

Jest to mechaniczny czujnik obecności na jednostce wewnętrznej urządzenia. Możemy ustawić, aby wentylator omijał użytkownika lub kierował strumień wiatru wprost na niego. Ta funkcja działa dobrze przy jednej osobie, gdy w pomieszczeniu jest więcej osób „oko” nie radzi sobie zbyt dobrze.

3.15. Czynnik chłodniczy:

Aktualnie w klimatyzacji stosuje się r32 jest ekologiczny, osiąga bardzo wysoką wydajność przy czym w razie nieszczelności jest prawie nie szkodliwy dla warstwy ozonowej i środowiska.

Poprzednio używany czynnik w klimatyzacjach to r410a, został wyparty przez r32, ponieważ osiągał gorszą sprawność dla grzania oraz wykazywał większą szkodliwość dla środowiska. Aktualnie r410a używa się do większych układów, np. do systemu multi split lub do urządzeń większej mocy (ponad 10kW). W standardowych urządzeniach ściennych w przedziale mocy od 2 do 7kW zazwyczaj stosuje się nowy, ekologiczny czynnik r32.

Pierwszym czynnikiem chłodniczym stosowanym w klimatyzatorze był r22, bardziej znany jako freon, przez bardzo szkodliwe działanie na warstwę ozonową został zakazany w Europie.

3.16. Akustyka jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej:

Celowo umieściłem ten parametr stosunkowo nisko, mimo, że jest bardzo ważny, ponieważ wszyscy producenci stosują inne normy testów hałasu urządzenia. Porównując hałas urządzenia porównywać należy jedynie modele jednego producenta (chociaż tutaj również potrafią się znaleźć różnice w sposobie wykonywania testu). O ten parametr najlepiej Nas podpytać, z doświadczenia wiemy, które urządzenia / marki mają głośną prace, a które cichą. W dodatku w podanych zakresach decybeli mamy nieporównywalną różnice w mocy, na przykład logicznym jest, że na pełnej mocy urządzenie 7kW będzie pracowało głośniej, niż 2,6kW (producenci dla jednostki zewnętrzną podają tylko jedną wartość hałasu – nominalną).

3.17. Rozmiar jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej:

Wymiary jednostek mają największe znaczenie, gdy mamy ograniczony obszar na zamontowanie urządzenia, przy jednostkach zewnętrznych zazwyczaj jest to szerokość, natomiast wewnętrznych wysokość oraz szerokość. Poza tym dla niektórych osób pełni bardzo ważną rolę wizualną.

3.18. Tryb eco:

Jest to zbędna funkcja polegająca na zmniejszeniu mocy urządzenia (w wyniku czego zmniejszany jest pobór prądu). Ten tryb nie wiele ma rzeczywiście związanego z energooszczędnością – poprzez zmniejszenie mocy urządzenia nie jesteśmy w stanie wychłodzić lub ogrzać pomieszczenia.

3.19. Ilość prędkości wentylatora:

Zazwyczaj mamy 3 manualne prędkości wentylatora (niski, średni oraz wysoki) + jeden automatyczny, wyższe modele mają 5 manualnych biegów, co pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie prędkości wentylatora do Swoich preferencji, w praktyce różnica nie jest bardzo istotna.

3.20. Wydajność osuszania:

Tak samo jak w innych mniej ważnych parametrach, wszystkie wartości są do siebie bardzo zbliżone, oczywiście porównując urządzenie 2,6kW, a 7kW różnica będzie widoczna, natomiast porównując różne modele lub marki o tej samej mocy wynik będzie bardzo podobny – każda klimatyzacja osusza powietrze w trybie chłodzenia (zazwyczaj jest również osobny tryb ususzania).

3.21. Zakres nastawienia temperatury i regulacja:

Zazwyczaj mamy możliwość ustawienia od 16 do 30°C, natomiast regulacja jest co 1 stopień.

 
Jeśli chodzi o zakres nastawiania temperatury – nie ma to większego znaczenia, ponieważ zazwyczaj ustawiamy 20-24 stopnie w zależności od preferencji. Dla większości społeczeństwa temperatura 16, czy 30 stopni Celsjusza jest nie komfortowa.
Również regulacja nie ma większego znaczenia, ponieważ klimatyzacja nigdy nie osiągnie idealnie żądanej temperatury. Przykładowo, jeśli chłodzimy i nastawiamy klimatyzator na 22°C, to w bliskim otoczeniu urządzenia będzie około 20-21 stopni, natomiast po drugiej stronie pomieszczenia 23 stopnie, przy długotrwałej pracy urządzenia temperatura się wyrównuje. Również niczym dziwnym nie będzie, gdy klimatyzator mimo długotrwałej pracy na ustawieniu 22 stopni osiągnie temperaturę 20-21 stopni.

3.22. Cena:

Ostatnim czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest cena, jest to bardzo indywidualna kwestia, nie nakłaniamy do kupowania najdroższych, flagowych urządzeń, natomiast stanowczo odradzamy kupowania klimatyzatorów przenośnych oraz okiennych z powodu bardzo niskiej sprawności, kultury pracy oraz energooszczędności. Urządzenie przenośne możemy zakupić już w okolicach 1.600 – 2.500zł (na rynku są jeszcze urządzenia, które sklepy nazywają „klimatyzatorami” lub klimatyzerami, lecz zakup takiego urządzenia nie ma sensu, taki „klimatyzator” za 400-600zł nie da Nam kompletnie nic). „Prawdziwa” klimatyzacja otwiera swoją cenę już od 3.100zł brutto (podatek 8%) za urządzenie 2,6kW (odpowiednie do pomieszczenia o rozmiarze do 30-35m2), w dodatku na takie rozwiązanie mamy 5 lub 7 lat gwarancji (w zależności od producenta), natomiast dla klimatyzacji przenośnej zazwyczaj 2 lata.

W wypadku ceny bardzo wiele zależy od wymagań, jakie stawiamy urządzeniu.

3.23. Podsumowując:

Klimatyzacja – dobór mocy sugerujemy zostawić Naszym przedstawicielom, pozostałe parametry są kwestią indywidualną, mamy nadzieje, że powyższy poradnik pomógł Państwu wybrać klimatyzację, które spełni Państwa oczekiwania. W razie pytań lub wątpliwości Nasi doradcy handlowi są do Państwa dyspozycji pod numerem 723 730 111.

4. Wycena:

Jeśli są Państwo zdecydowaniu na zakup klimatyzacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 723 730 111, wycena i wizja lokalna jest bezpłatna. Nasi przedstawiciele lub konsultanci w biurze chętnie doradzą jaki model/markę wybrać w zależności od Państwa potrzeb.

Na wizji lokalnej przedstawiciel wskazuje propozycje gdzie klimatyzacja powinna być zamontowana, aby spełniała Swoje funkcje jak najlepiej i nie przeszkadzała użytkownikom obiektu, podaje również zalecaną moc urządzenia. Po wizycie zostawiamy Państwu Nasz cennik oraz katalog, gdzie można porównać konkretne modele, przeanalizować różnice w parametrach podane w punkcie numer 3. Przedstawiciel handlowy jest do państwa dyspozycji, jeśli mają Państwo określone parametry urządzenia można wybrać urządzenie wraz z Naszym pracownikiem.

Jeśli zdecydowali się Państwo na konkretny model prosimy o skontaktowanie się z Naszym biurem pod numerem 723 730 111, aby uzgodnić termin montażu oraz dostępność wybranego przez Państwa urządzenia.

Usługi świadczymy na terenie Całej Polski.

5. Marki, które znajdą Państwo w Naszej ofercie:

  • Gree
  • Viessmann
  • Rotenso
  • Haier
  • LG
  • Hisense
  • Kaisai
  • AUX
  • Hyundai
  • Mitsubishi
  • Daikin
  • Chigo
  • Sevra
  • Panasonic
  • Fuji
  • TCL
  • Samsung
  • Bosch
  • Vivax
  • Fujitsu
  • Toshiba

Klimatyzacja - porady

1. Porady w użytkowaniu:

1.1. Temperatura:

Najczęstszym błędem w użytkowaniu klimatyzacji jest nastawianie zbyt niskiej temperatury. Dla większości osób temperatura w przedziale 21-23 stopni Celsjusza będzie idealna, oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, lecz jest jedna zasada, która jest odpowiednia dla każdej osoby. Mianowicie różnica między temperaturą w pomieszczeniu, a na zewnątrz nie powinna być większa, niż 6-7 stopni Celsjusza. Po pierwsze, gdy będziemy wychodzić z tak schłodzonego budynku możemy zemdleć z powodu zbyt dużej różnicy temperatur. Po drugie wchodząc z zewnątrz do środka możemy zachorować, Nasz organizm zostanie mocno osłabiony, tym samym będzie podatniejszy na działanie bakterii oraz wirusów (stąd się biorą błędne informacje, że od klimatyzacji się choruje), jeśli dodamy rzadko dezynfekowaną klimatyzację, gdzie zasiedlają się bakterie i wirusy, przeziębienie mamy gwarantowane.

1.2. Wilgotność:

Klimatyzacja w trybie chłodzenia osusza powietrze w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana. Tak jak w wypadku temperatury są różne preferencje odnośnie tego parametru, większość osób preferuje wilgnotność w granicach 40-60%. Klimatyzacja może nadmiernie wysuszyć powietrze, przez co niektóre osoby mogą odczuwać przez to dyskomfort. Poza tym niektóre rośliny wymagają wilgotniejszego środowiska. Z pomocą przychodzi Nam nawilżacz powietrza, aby utrzymać żądaną wilgotność.

Poza tym na przykład podczas gotowania wydziela się dodatkowa

Klimatyzacja - mity

1. Od klimatyzacji się choruje:

Wiele osób kupujących klimatyzację, jeszcze gdy nie była tak popularna nie wiedziało, że trzeba wykonywać minimum raz na rok dezynfekcję urządzenia specjalnymi środkami grzybo i bakteriobójczymi (lub świadomie nie wykonywało czyszczenia), w wyniku czego elementy jednostki wewnętrznej takie jak filtr, wentylator oraz wymiennik stopniowo zarastały grzybem, od tak zaniedbanego klimatyzatora można się rozchorować (lecz do takiego stanu urządzenie dochodzi zazwyczaj po minimum 2-3 latach intensywnego użytkowania w zależności od warunków w jakich pracuje). Klimatyzacja, która jest regularnie czyszczona (minimum raz na rok) nie wpłynie na rozchorowanie się użytkownika (w niektórych wypadkach urządzenie powinno być czyszczone częściej, niż raz na rok – wszystko zależy min. od wilgotności powietrze oraz czystości pomieszczenia). Drugą kwestią, którą należy poruszyć przy tym micie jest ustawiana temperatura przez klienta – gdy nie prawidłowo korzystamy z klimatyzacji, tzn. ustawiamy zbyt niską temperaturę w lato również możemy się rozchorować (aktualnie wygląda to bardzo dobrze, lecz w dawniejszym czasie standardem było ustawienie na klimatyzatorze 16 stopni, gdy na zewnątrz panowało 30 stopni, w wyniku czego organizm nie chorował bezpośrednio od klimatyzacji, lecz był przez nią osłabiany nadmiernie zimną temperaturą, szczególnie wchodząc rozgrzany do takiego pomieszczenia). Maksymalną optymalną różnicą temperatur jest około 6-8* Celsjusza, tzn. jeśli na dworze mamy  30*, zalecamy ustawienie temperatury na klimatyzatorze na 22-24 w zależności od indywidualnych preferencji.

2. Klimatyzacja śmierdzi:

Wiąże się to z powyższym pierwszym punktem – czyszczeniem urządzenia trzeba to wykonać specjalistyczną chemią przeznaczoną do klimatyzacji o odpowiednich stężeniach, w wypadku zastosowania niewłaściwej chemii lub niepoprawnym proporcjom urządzenie może ulegać stopniowemu uszkodzeniu.

3. Wysokie koszty eksploatacji:

Nie jest możliwe policzenie dokładnego poboru mocy, ponieważ są to urządzenia inwerterowe (w zależności od potrzeb dawkują pobór), dla przykładu podstawowe urządzenie Gree Lomo Eco o mocy 2,6kW może pobierać (w trybie chłodzenia) od 0,16kW do 1,40kW na godzinę, producent podaje nominalną wartość jako 0,81kW. Jeśli zamontujemy je w odpowiednim dla tej mocy pomieszczeniu możemy liczyć około 0,50kW na godzinę pracy (przy krótkotrwałej pracy będzie to wyższy wynik). Przyjmijmy, że będziemy korzystać z klimatyzatora 8 godzin dziennie, przy energii elektrycznej w cenie 0,8zł/kWh daje to Nam koszt w wysokości 3,20zł dziennie, przy założeniu, że będziemy z niego korzystać codziennie przez 30 dni w miesiącu będzie to koszt 96zł miesięcznie. Przy większej ilości klimatyzacji w budynku koszty stosunkowo będą mniejsze (zawsze powietrze będzie się mieszało, na przykład przy założeniu, że zamontowaliśmy klimatyzator w sypialni, schłodzone powietrze będzie „uciekało” przez wszystkie ściany wewnętrzne oraz drzwi, natomiast gdy drzwi będą otwarte efekt będzie jeszcze bardziej widoczny. Tak więc, gdy będziemy mieli więcej klimatyzatorów w domu powietrze nie będzie się mieszało (ponieważ cały dom będzie miał równowagę temperatur), co za tym idzie pobór prądu będzie mniejszy dla każdego urządzenia. Z doświadczenia Naszych klientów oraz osobistych testów liczymy średnio, że klimatyzacja standardowo użytkowana przez użytkowników pobiera między 40, a 100kWh w ciągu miesiąca (znaczna część deklaruje wartości bliżej dolnej granicy).

4. Hałasuje:

Na rynku znajdują się różnej jakości producenci oraz marki, w wypadku wyboru producenta ekonomicznego trzeba się liczyć ze specyfiką pracy urządzenia, np. Gree będzie miało stosunkowo ciche jednostki zewnętrzne w porównaniu do Rotenso, gdzie zewnętrzna część urządzenia pracuje głośno, natomiast sytuacja wygląda odwrotnie w urządzeniach wewnętrznych – Rotenso ma ciche jednostki, gdzie Gree już dużo głośniejsze (zależy to też od modelu – np. Gree U-Crown posiada obie jednostki bardzo ciche oraz mocy, oczywiście 2,5kW będzie bardziej ciche, niż 7kW), są producenci, którzy mają obie jednostki ciche, jest to np. Mitsubishi, gdzie już podstawowy model charakteryzuje się bardzo wysoką kulturą pracy. Producenci ekonomiczni mają też gorszej jakości plastik, przy chłodzeniu jest to zazwyczaj w ogóle nie słyszalne, natomiast podczas grzania można usłyszeć pracujący plastik (w wyniku rozszerzania i kurczenia materiału), w zależności od modelu raczej nie jest to specjalnie uciążliwe, w markach premium jest to zdecydowanie mniej słyszalne, lub nie ma tego wcale. Każda marka ma Swoją charakterystykę oraz jakość, należy mieć to na uwadze wybierając urządzenie.

5. Psuje się:

Gwarancja producenta to zazwyczaj 5lat, w jej skład wchodzi cały osprzęt, dlatego przez ten okres czasu nie mamy obaw przed dodatkowymi kosztami. Urządzenia, o które użytkownik nie dba (dezynfekcja raz na 2-3 lata) służą 7-10lat (nie wspominając o higienie takich urządzeń, w których dom znalazło wiele bakterii, wirusów, a czasami nawet grzybów i pleśni), natomiast jeśli użytkownik dba o konserwację urządzenia nie rzadziej, niż raz w roku nie będzie niczym nadzwyczajnym, gdy taki klimatyzator będzie służył 15lat (niejednokrotnie demontowaliśmy zadbane urządzenia ze stażem 20 letnim).

Klimatyzacja - cena

1. Podatek 8% dla klienta indywidualnego w domownictwie mieszkalnym, nie większym, niż 150m2. Podatek 23% dla firm i w przypadkach, w których nie łapiemy się na podatek 8%. Różnica:

Klimatyzacja kosztuje 3500zł netto:

  • 8% = 3.780zł brutto
  • 23% = 4.305 brutto

2. Aby zakupić urządzenie musimy posiadać certyfikat F-gaz dla przedsiębiorców oraz personelu. Wcześniej wspomniane uprawnienia się również wymagane do zachowania gwarancji urządzenia. Dlatego nie radzimy szukać pozornej oszczędności, w wypadku, gdy kupują Państwo u Nas klimatyzacje, można skorzystać z podatku 8% (dla klienta indywidualnego), przy zakupie samego urządzenia będzie to 23%, więc różnica na starcie sięga 500zł, w dodatku pozagwarancyjne naprawy bywają bardzo drogie, w wypadku montażu klimatyzacji przez PG Klimat Patryk Grzeszczak gwarancja w zależności od producenta wynosi od 2 do 7lat z możliwością przedłużenia gwarancji do 10lat.

3. Przed decyzją na montaż klimatyzacji należy wystąpić do spółdzielni o zgodę na montaż. Zalecamy również zebrać podpisy/zgody sąsiadów na montaż klimatyzacji.

PG KLIMAT - klimatyzacja w liczbach

Montowanych rocznie klimatyzacji przez Naszą firmę
0
tygodnie oczekiwania na montaż
0
% zadowolonych klientów
0