Pompa ciepła - Dlaczego my ?

 • Wieloletnie doświadczenie przy montażu pomp ciepła.
 • Konkurencyjna cena.
 • Szeroki wybór urządzeń oraz osprzętu (w stałej sprzedaży wielu producentów, nie mamy „Swojego faworyta”, którego tylko i wyłącznie montujemy, w zależności od oczekiwań oraz budżetu pompa ciepła jest dobierana indywidualnie do klienta).
 • Darmowa wycena oraz doradztwo – czas oczekiwania na oględziny od 1 do 4 dni (możliwość umówienia się w godzinach od 8 do 21 oraz w weekend)..
 • Atrakcyjne terminy montażu – zazwyczaj około 2 tygodni od potwierdzenia realizacji (pracujemy również w weekendy oraz w godzinach wieczornych).
 • Działamy kompleksowo – montujemy i serwisujemy (mamy własne ekipy serwisowe, jesteśmy też autoryzowanym serwisem dla Haier, NeoHeat, Heiko oraz Viessmann).
 • Sprawny i czysty montaż – podczas wiercenia i kucia korzystamy z systemów odpylających.
 • Wykwalifikowany personel – zachęcamy do zapoznania się z Naszymi certyfikatami oraz uprawnieniami.
 • Szerokie grono zadowolonych klientów – zapraszamy do zapoznania się z referencjami w zakładce O nas -> Opinie oraz na Google i Facebooku.
 • Zapraszamy do zapoznania się z Naszymi pracami w zakładce Realizacje -> Pompy ciepła
 • Szeroki zakres usług – zapraszamy do zapoznania się z zakładką Usługi.
 • Atrakcyjny system lojalnościowy – rabaty dla stałych klientów, za zrealizowane instalacje z polecenia, wystawienie opinii, rabat ilościowy (większa ilość zamawianej usługi, np. montaż klimatyzacji) oraz za wybór większej ilości usług.
 • Oferujemy wszystkie rodzaje i systemy pomp ciepła, między innymi: powietrzne split, powietrzne monoblok, gruntowe.

Umów się na bezpłatną wycenę
723 730 111

Pompa ciepła - wstęp

Pompa ciepła to najbardziej energooszczędne źródło ciepła dla CO oraz CWU. Niektóre modele mają również możliwość chłodzenia. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła możemy liczyć na oszczędności roczne w wysokości:

 • 2.000zł  w porównaniu do kotła gazowego
 • 4.000zł w porównaniu do ogrzewania elektrycznego
 
Koszt montażu pompy ciepła jest zbliżony do alternatywnych źródeł ciepła, na przykład: kotła pelletowego, czy też kotła gazowego, zwrot inwestycji zachodzi bardzo szybko. Dodatkowo można ją połączyć z fotowoltaiką, w takim duecie nic nie płacimy za eksploatacje energii elektryczne oraz ogrzewania, a cała instalacja zwraca się jeszcze szybciej.
 
Unia europejska wspiera powstawanie oraz wymianę starych źródeł ogrzewania na pompę ciepła, istnieje sporo dofinansowań do montażu pompy ciepła.

Pompa ciepła dopasowana do Twoich potrzeb

1. Rodzaje pomp ciepła ze względu na źródło ciepła:

 • Powietrzne (powietrze-woda)
 • Gruntowe

1.1. Powietrzna pompa ciepła (powietrze-woda):

Wymiana ciepła zachodzi w jednostce zewnętrznej, gdzie pobiera energię z powietrza za pomocą wentylatora. Tego typu rozwiązanie posiada COP na poziomie 3,5-5 w zależności od modelu oraz warunków zewnętrznych. Poniżej, w podpunkcie numer 3.2. znajdą Państwo wyjaśnienie co oznacza parametr COP. Tego typu urządzenie wraz z montażem oraz kotłownią to koszt około 28.000-32.000zł. W tego typu urządzeniu ma znaczenie temperatura zewnętrzna, najlepiej się sprawdza w temperaturach dodatnich oraz do -5 stopni (poniżej tej wartości również osiąga swoją sprawność, lecz nie jest tak bardzo energooszczędna). Nie zmienia to faktu, że  w Naszym klimacie mało jest takich temperatur i są one wliczone w audyt pompy ciepła, zatem dostajemy rzetelne porównanie między różnego typu źródłami ciepła.

Zalety

- Cena
- Brak spadku energooszczędności z biegiem czasu
- Brak spadku wydajności z biegiem czasu

Wady

- Niższy COP
- Niska temperatura zewnętrzna obniża energooszczędność pompy

1.2. Gruntowa pompa ciepła:

Wymiana ciepła zachodzi pod ziemią pobiera energię z gleby za pomocą specjalnego wymiennika. Tego typu urządzenie jest zdecydowanie droższe, niż powietrzna pompa ciepła z powodu potrzeby wykonania głębokiego odwiertu w ziemię, gdzie zachodzi wymiana ciepła. Sama pompa ciepła jest droższa o około 10.000-15.000zł. Tego typu urządzenie posiada COP w granicach 5-7, lecz z czasem następuje wychłodzenie gruntu i energooszczędność spada nawet o połowę. Z tego powodu nie polecamy tego typu pomp ciepła, gdyż sam zakup urządzenia (który jest droższy o 40-100% w zależności od urządzenia i marki) ciężko, żeby się zwrócił, do tego dochodzi koszt odwiertu, który zazwyczaj waha się w okolicy 10.000-20.000zł. W efekcie komplet urządzenia wraz z montażem, kotłownią oraz odwiertem to koszt około 60.000-80.000zł, zatem różnica do pompy powietrznej to 30.000-50.000zł. Temperatura zewnętrzna nie zmniejsza energooszczędności urządzenia. 

Zalety

- Wyższy COP
- Brak wpływu temperatury zewnętrznej na energooszczędność pompy

Wady

- Cena
- Spadek energooszczędności z biegiem czasu
- Spadek wydajności z biegiem czasu

1.3. Podsumowując:

Radzimy wybór powietrznych pomp ciepła z powodu braku spadku wydajności oraz energooszczędności. Poza tym gruntowe pompy ciepła są nieproporcjonalnie droższe, niż powietrzne, zatem taka inwestycja nigdy Nam się nie zwróci. W punkcie numer 2 znajdą Państwo porównanie różnego rodzaju pomp ciepła oraz innych źródeł ciepła. Gruntowa pompa ciepła (bez uwzględnienia wychłodzenia gruntu) musiałaby pracować co najmniej 20lat, aby taka inwestycja się zwróciła. Uwzględniając spadek energooszczędności jest to nie możliwe, ponieważ żywotność pompy ciepła (gruntowej oraz powietrznej) waha się w granicach 8-16lat.

2. Rodzaje powietrznych pomp ciepła ze względu na budowę:

 • Split
 • Monoblok

2.1. Pompa ciepła split:

Swoją budową przypominają klimatyzacje, w jej skład wchodzi jednostka zewnętrzna oraz jednostka wewnętrzna (zwana również modułem hydraulicznym). Są połączone między sobą rurociągami chłodniczymi. Ma mniejszy rozmiar, niż monoblok (posiada dwie części, które w monobloku są umieszczone w jednym urządzeniu). Jest tańsza, niż monoblok. Wymaga większego doświadczenia instalatorów. Wymagana specjalistyczna wiedza chłodnicza podczas montażu. Pracuje ciszej, niż monoblok. Mniejsze spadki wydajności w przypadku większej długości instalacji. Jednostka wewnętrzna może generować minimalny hałas.

2.2. Pompa ciepła monoblok:

W jej skład wchodzi tylko jednostka zewnętrzna, która wizualnie wygląda tak samo jak w typie split, lecz nie ma jednostki wewnętrznej, wszystko umieszczone jest w urządzeniu umieszczonym na zewnątrz budynku. Z układem wodnym połączone jest rurociągiem hydraulicznym bezpośrednio lub za pośrednictwem wymiennika na przykład płytowego. ma większy rozmiar, niż split. Jest droższa, niż split. Mniejsze prawdopodobieństwo błędu montażowego. Brak wymogu wiedzy chłodniczej podczas montażu. Pracuje głośniej, niż split. Spadki mocy przez wymuszone zastosowanie wymiennika, na przykład płytowego, poza tym jest to dodatkowy koszt, którego nie ma w wypadku splita (około 2.000zł), jest również możliwość częściowego napełnienia układu glikolem, lecz cenowo wygląda to podobnie, a nie daje takiego samego efektu (układ może pracować do -5 stopni, w wypadku wymiennika około -20 stopni). Oczywiście nie trzeba stosować wymiennika, ani glikolu, lecz gdy woda przestanie krążyć, na przykład przez brak prądu woda może zamarznąć w układzie, co może powodować bardzo kosztowne uszkodzenia.

2.3. Podsumowując:

 

Zalety splita

- Cena
- Rozmiar
- Waga
- Brak spadków wydajności (ze względu na wymiennik płytowy)
- Możliwość pracy w niższych temperaturach
- Brak prądu nie grozi uszkodzeniem instalacji (nawet przy bardzo niskich temp.)
- Możliwość uzyskania większych różnic wysokości (j.zew. do j.wew.)

Zalety monobloku

- Brak potrzeby znajomości specjalistycznej wiedzy chłodniczej
- Układ hermetyczny (minimalne ryzyko błędu montażowego)

Różnica między monoblokiem, a splitem głównie polega na różnicy w budowie. Zazwyczaj nie ma większej różnicy, który układ wybierzemy, różnice w energooszczędności, wydajności i innych parametrach są bliźniacze. W nielicznych sytuacjach trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj, gdyż użycie innego nie będzie miało sensu lub będzie nie możliwe.

2. Porównanie różnych źródeł ciepła:

Porównania dla identycznego budynku parterowego o powierzchni 100m2 z ociepleniem styropianem 15cm. W skład ceny wchodzą urządzenia wraz z całym osprzętem niezbędnym do budowy kotłowni. Zasilamy układ CO oraz CWU dla 2 osób dorosłych.

2.1. Split vs Monoblok:

monter zainstalowal powietrzna pompa ciepła bydgoszcz

Powietrzna pompa ciepła (split)

Koszt: 28.000zł
COP: 4,7
Gwarancja: 5 lat

monter zainstalowal pompa ciepła bydgoszcz monoblok

Powietrzna pompa ciepła (monoblok)

Koszt: 29.500zł
COP: 4,6
Gwarancja: 5 lat

2.2. Powietrzna vs Gruntowa:

monter zainstalowal powietrzna pompa ciepła bydgoszcz

Powietrzna pompa ciepła (split)

Koszt: 28.000zł
COP: 4,7
Gwarancja: 5 lat

Gruntowa pompa ciepła

Koszt: 75.000zł
COP: 5,5
Gwarancja: 5 lat

2.3. Pompa ciepła vs Kocioł gazowy:

monter zainstalowal powietrzna pompa ciepła bydgoszcz

Powietrzna pompa ciepła (split)

Koszt: 28.000zł
COP: 4,7
Gwarancja: 5 lat

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Koszt: 21.000zł
COP:
Gwarancja: 3 lata

3. Ważne parametry pompy ciepła (sortowane od najważniejszego):

 • I kategoria:

 • Wydajność grzewcza oraz chłodnicza
 • Energooszczędność
 • Minimalna/maksymalna temperatura pracy jednostki zewnętrznej
 • Grzałka elektryczna
 • Gwarancja
 • II kategoria (dodatki):

 • Automatyczna diagnostyka usterek
 • Wifi
 • Tryb cichy
 • III kategoria (kwestia indywidualna):

 • Rozmiar jednostki wewnętrznej
 • Rozmiar jednostki zewnętrznej
 • Akustyka jednostki wewnętrznej
 • Akustyka jednostki zewnętrznej
 • IV kategoria (bardzo mało znaczące parametry):

 • Tryb eco
 • Czynnik chłodniczy
 • Cena 

3.1. Wydajność grzewcza oraz chłodnicza:

Najważniejszy parametr podczas doboru pompy ciepła, dopasowujemy go do wielkości budynku, ponadto należy uwzględnić również: poziom izolacji budynku oraz jego energooszczędności, ilość osób mieszkających w budynku, rodzaj ogrzewania (podłogowe / grzejnikowe / mieszane), klimat panujący w danym regionie Polski oraz zadania jakie będzie wykonywała pompa (CO, CWU, chłodzenie).

 

 

W związku z wieloma aspektami na które trzeba zwrócić uwagę, aby prawidłowo dobrać klimatyzator zalecamy umówić się z Nami na wizje lokalna, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 723 730 111.

 

3.2. Energooszczędność:

Aby dobrze ocenić ten parametr powinniśmy zwrócić uwagę na dwie informacje podane od producenta.

Pierwszą z nich jest współczynnik COP oraz EER. EER informuje Nas ile kW mocy chłodniczej jesteśmy w stanie wygenerować z jednego pobranego kW energii elektrycznej. COP jest takim samym współczynnikiem, lecz informuje Nas o mocy grzewczej.

Drugą istotną informacją jest minimalny pobór prądu urządzenia, który może się przydać podczas gdy urządzenie wychłodzi/wygrzeje pomieszczenie do żądanej temperatury i zminimalizuje pobór prądu do minimum, parametr ten jest szczególnie ważny w małych pomieszczeniach z małą ilością dodatkowych źródeł ciepła.

 

Jest jeszcze współczynnik A+++, lecz nie zalecamy sugerowania się nim, jest bardzo ogólnikowy i nie pokazuje dokładnej różnicy między modelami, często między modelami jest różnica kilkunastu punktów COP, a posiadają tą samą klasę energooszczędności w skali A+++.

3.3. Minimalna/maksymalna temperatura pracy jednostki zewnętrznej:

Parametr ten mówi Nam w jakich zakresach temperatur możemy korzystać z urządzenia. Dodatkowo, im klimatyzator ma większą tolerancje na temperaturę, tym jest wydajniejszy oraz bardziej energooszczędny przy maksymalnych temperaturach (dokładne dane są trudno dostępne w książkach serwisowych).

3.4. Grzałka jednostki zewnętrznej:

Ma bezpośredni związek z minimalną temperaturą grzania przez pompę ciepła.

3.5. Gwarancja:

Większość firm stara się być konkurencyjna i dąży do wyrównania okresu gwarancyjnego, zazwyczaj pompa ciepła ma 3-5 lat gwarancji, pod warunkiem wykonywania okresowych przeglądów i konserwacji określonych przez producenta.

Należy również zwrócić uwagę na zakres, który obejmuje gwarancja, niektóre firmy chwalą się gwarancją na przykład 10 letnią, lecz tylko na określone podzespoły, gdzie reszta osprzętu ma nawet trzykrotnie krótszą gwarancje.

3.6. Automatyczna diagnostyka usterek:

Jest bardzo przydatna, gdy pompa ciepła ulegnie uszkodzeniu (szczególnie po okresie gwarancji). Kod błędu mówi Nam jaką grupę osprzętu należy sprawdzić lub jaką czynność wykonać, aby klient dalej mógł korzystać z pompy ciepła. Minimalizuje to koszty oraz czas, na przykład przez złe zlokalizowanie usterki.

3.7. Wifi

Dodatkowa opcja pompy ciepła, może być sterowana spoza domu. Wystarczy połączyć pompę ciepła z ruterem, pobrać i zarejestrować się w aplikacji danego producenta i cieszyć się stałym wglądem na prace pompy.

3.8. Tryb cichy:

 

3.9. Rozmiar jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej:

Wymiary jednostek mają największe znaczenie, gdy mamy ograniczony obszar na zamontowanie urządzenia, przy jednostkach zewnętrznych zazwyczaj jest to szerokość, natomiast wewnętrznych wysokość oraz szerokość. Poza tym dla niektórych osób pełni bardzo ważną rolę wizualną.

3.10. Akustyka jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej:

Umieściłem ten parametr stosunkowo nisko, mimo, że jest bardzo ważny, ponieważ wszystkie urządzenia mają podane podobne wartości i w większości faktycznie pracują podobnie, o ten parametr najlepiej Nas podpytać, z doświadczenia wiemy, które urządzenia/marki mają głośną prace, a które cichą. W dodatku w podanych zakresach decybeli mamy nieporównywalną różnice w mocy, na przykład logicznym jest, że na pełnej mocy urządzenie 7kW będzie pracowało głośniej, niż 2,6kW, lecz wartość nominalna będzie zbliżona (jeśli mówimy o tej samej marce).

3.11. Tryb eco:

3.12. Czynnik chłodniczy:

Aktualnie w pompach ciepła stosuje się r32 oraz r410a, są ekologiczne i osiągają bardzo wysoką wydajność przy czym w razie nieszczelności są prawie nie szkodliwe dla warstwy ozonowej i środowiska.

3.13. Cena:

Ostatnim czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest cena, jest to bardzo indywidualna kwestia, nie nakłaniamy do kupowania najdroższych, flagowych urządzeń, lecz stanowczo odradzamy zakupu pomp ciepła typu on-off. Sporadycznie można spotkać tego typu urządzenie, lecz nie jest ono energooszczędne, za to cenowo wygląda bardzo atrakcyjnie. Tego typu urządzenia często bywają w marketach budowlanych oraz sklepach internetowych.

4. Wycena:

Jeśli są Państwo zdecydowaniu na zakup pompy ciepła zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 723 730 111, wycena i wizja lokalna jest bezpłatna. Nasi przedstawiciele lub konsultanci w biurze chętnie doradzą jaki model/markę wybrać w zależności od Państwa potrzeb.

Na wizji lokalnej przedstawiciel wskazuje propozycje gdzie pompa ciepła powinna być zamontowana, aby spełniała Swoje funkcje jak najlepiej i nie przeszkadzała użytkownikom obiektu, podaje również zalecaną moc urządzenia. Po wizycie zostawiamy Państwu Nasz cennik oraz katalog, gdzie można porównać konkretne modele, przeanalizować różnice w parametrach podane w punkcie numer 3. Przedstawiciel handlowy jest do państwa dyspozycji, jeśli mają Państwo określone parametry urządzenia można wybrać urządzenie wraz z Naszym pracownikiem.

Jeśli zdecydowali się Państwo na konkretny model prosimy o skontaktowanie się z Naszym biurem pod numerem 723 730 111, aby uzgodnić termin montażu oraz dostępność wybranego przez Państwa urządzenia.

DZIAŁAMY NA TERENIE całej Polski.

5. Marki, które znajdą Państwo w Naszej ofercie:

 • Gree
 • Viessmann
 • Haier
 • LG
 • Kaisai
 • Hyundai
 • Mitsubishi
 • Daikin
 • Chigo
 • Sevra
 • Panasonic
 • Fuji
 • Samsung
 • Bosch
 • Fujitsu
 • Toshiba

6. Partnerzy biznesowi:

 • Alfaco
 • Thermosilesia
 • Iglotech
 • Bims
 • Schiessl

Pompa ciepła - porady

W TRAKCIE EDYTOWANIA…

Pompa ciepła - mity

W TRAKCIE EDYTOWANIA…

Audyt

W TRAKCIE EDYTOWANIA…

PG Klimat - pompa ciepła w liczbach

0
Montowanych rocznie pompa ciepłą przez Naszą firmę
0
Tygodnie oczekiwania na montaż
0
% zadowolenia klinetów