Rekuperacja - Dlaczego my ?

  • Wieloletnie doświadczenie przy montażu rekuperacji i wentylacji.
  • Konkurencyjna cena.
  • Atrakcyjne terminy – zazwyczaj około 2 tygodni (pracujemy również w weekendy oraz w godzinach wieczornych).
  • Działamy kompleksowo – montujemy, serwisujemy oraz konserwujemy.
  • Darmowa wycena oraz doradztwo.
  • Sprawny i czysty montaż.
  • Wykwalifikowany personel – zachęcamy do zapoznania się z Naszymi certyfikatami oraz uprawnieniami.
  • Szerokie grono zadowolonych klientów – zapraszamy do zapoznania się z referencjami w zakładce O Nas -> Opinie oraz na Google i Facebooku.
  • Zapraszamy do zapoznania się z Naszymi pracami w zakładce Realizacje -> Rekuperacja / Wentylacja
  • Szeroki zakres usług – zapraszamy do zapoznania się z zakładką Usługi.
  • Bezpośrednia współpraca z czołowymi producentami.
  • Bliska współpraca z dystrybutorami.
  • Oferujemy wszystkie rodzaje i systemy urządzeń rekuperacyjnych oraz wentylacyjnych, między innymi opierających się na wymienniku: krzyżowym, przeciwprądowym, obrotowym.

Umów się na bezpłatną wycenę
723 730 111

Rekuperacja - wstęp

Rekuperacja to urządzenie dostarczające świeże powietrze z zewnątrz i usuwające zużyte z odzyskiem energii cieplnej. Są dwa powody, dla których warto mieć rekuperacje:

1. Zdrowie – nowoczesne, energooszczędne domy są szczelne, co wpływa bardzo korzystnie na rachunki, lecz nie koniecznie dla Naszego samopoczucia i zdrowia. Pomieszczenie, które jest słabo wentylowane może negatywnie wpływać na Nasz komfort, a nawet zdrowie. Jeśli pomieszczenie jest niedostatecznie wentylowane możemy zauważyć między innymi:

  • ból głowy
  • trudności w oddychaniu
W budynkach, w których wentylacja jest źle wykonana jest niska jakość powietrza, unosi się bardzo dużo kurzu, pyłków i alergenów. Poza tym w takich budynkach jest po prostu duszno i wilgotno, ponieważ powstała wilgoć nie ma gdzie odparować. W takich pomieszczeniach występują sprzyjające warunki dla powstawania grzybów i pleśni, szczególnie w kuchni, toalecie i za meblami.
 
 

2. Oszczędność – wbrew pozorom rekuperacja jest jednym z najważniejszych urządzeń minimalizujących rachunki. Biorąc na przykład urządzenie o sprawności 80%. Wewnątrz budynku jest 22 stopnie Celsjusza, na zewnątrz 2 stopnie, różnica wynosi 20 stopni, gdy wcześniej wymieniona sprawność sięga 80% tracimy jedynie 4 stopnie, a zyskujemy aż 16 stopni! Więc, jeśli używamy wentylacji mechanicznej tracimy bardzo dużo ciepła, z doświadczenia Naszych klientów oszczędności na ogrzewaniu (oraz chłodzeniu latem) sięgają od 30% do 50%. Oszczędzamy nie tylko w zimę, lecz przez cały rok, ponieważ w okresie letnim używamy klimatyzacji, która zużywa podobne ilości energii co ogrzewanie. Mniej więcej wychodzi 450-750zł oszczędności rocznej na ogrzewaniu i chłodzeniu.

W dodatku przy zamontowaniu rekuperacji należy zamontować mniejszą pompę ciepła, w taki sposób zaoszczędzamy około 2.000zł.

Aktualnie montaż wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła nie ma sensu, różnica cenowa jest znikoma (około 5-10% inwestycji w rekuperacje), a nie mamy żadnego odzysku ciepła, co w mroźne dni pochłania ogromne ilości energii na ogrzanie powietrza, a mając dom energooszczędny nie ma innej możliwości wentylacji, jak rekuperacja lub wentylacja mechaniczna.

Możemy mieć pewność, że pozornie dodatkowy koszt montażu rekuperacji jest w rzeczywistości oszczędnością, jak podałem powyżej już na samym początku mamy nie małe oszczędności, na przykład na przy montażu źródła ogrzewania. Poza tym, gdy budynek jest co najmniej dwupoziomowy i układamy rurociągi w posadzce znacznie redukuje zapotrzebowanie na ilość wylewki.

Rekuperacja dopasowana do Twoich potrzeb

1. Rodzaje wymienników w rekuperacji:

  • Krzyżowy
  • Przeciwprądowy
  • Entalpiczny
  • Obrotowy (bębnowy)

1.1. Krzyżowy:

Najtańszy rodzaj wymiennika, osiąga sprawność w okolicach 50-80% w zależności od modelu. Największą wadą tego typu wymiennika jest brak przystosowania do niskich temperatur (poniżej 0 stopni Celsjusza). Ma tendencję do szronienia się wymiennika, jeśli nie posiada dodatkowego systemu antyzamrożeniowego.

moner zainstalował rekuperacja bydgoszcz

1.2. Przeciwprądowy:

Jest droższy od krzyżowego, lecz osiąga sprawność na poziomie 80-98%, co w stosunkowo krótkim okresie czasu zwróci się. Większość central tego typu posiada system antyzamrożeniowy. Są to aktualnie najsprawniejsze urządzenia dostępne na rynku.

1.3. Entalpiczny:

Ma podobną budowę do przeciwprądowego, z tym, że odzyskuje również wilgoć, co pozwala zminimalizować miejsce na dodatkowy nawilżacz (pod warunkiem, że ktoś preferuje wyższą wilgotność). Sprawność waha się na poziomie 80-98%. Zaletą tego typu wymiennika jest brak zbierania się kondensatu, zatem nie ma problemu jego odprowadzenia, na przykład na zewnętrz budynku lub do kanalizacji. Z doświadczenia sugerujemy, że bardziej ekonomicznym oraz wydajniejszym rozwiązaniem będzie dokupienie niezależnego urządzenia zwiększającego wilgoć.

1.4. Obrotowy:

Osiąga sprawność na poziomie 65-85%. Wadą tego typu układu są zdarzające się nieszczelności, przez co świeże powietrze miesza się ze zużytym. Zaletą tego typu rozwiązania jest brak oszraniania się wymiennika, nawet przy ujemnych temperaturach bez zastosowania systemu antyzamrożeniowego, co pozwala zminimalizować koszty produkcji.

1.5. Podsumowując:

Zalecamy wybór wymiennika przeciwprądowego lub jeśli preferujemy wyższą wilgotność entalpicznego, są to najbardziej energooszczędne urządzenia, z bardzo wysokim poziomem odzysku energii. Dodatkowo jest to najtrwalsze urządzenie. Jeśli chcemy jak najbardziej budżetowe urządzenie to wybór może paść tylko wymiennik krzyżowy. Nie zalecamy urządzeń obrotowych z powodu wysokiego prawdopodobieństwa powstania nieszczelności z powodu wad konstrukcyjnych.

2. Rekuperacja – ważne parametry:

  • I kategoria:

  • Wydajność (przepływ powietrza)
  • Sprawność odzysku temperatury
  • Maksymalna / minimalna temperatura pracy
  • Pobór mocy
  • Gwarancja
  • Skład zestawu
  • II kategoria (dodatki):

  • Możliwość podłączenia chłodnicy / nagrzewnicy
  • Czujnik wilgotności
  • Czujnik Co2
  • Wifi
  • Ilość prędkości wentylatora
  • III kategoria (kwestia indywidualna):

  • Rozmiar kanałów
  • Rozmiar urządzenia
  • Akustyka
  • Cena 🙂

2.1. Wydajność (przepływ powietrza):

Najważniejszy parametr podczas doboru rekuperacji oraz wentylacji, dopasowujemy go do wielkości budynku, ponadto należy uwzględnić również: poziom izolacji budynku oraz jego energooszczędności, ilość osób mieszkających w budynku, rodzaj ogrzewania (podłogowe / grzejnikowe / mieszane), klimat panujący w danym regionie Polski oraz zadania jakie będzie wykonywała pompa (CO, CWU, chłodzenie).

 

W związku z wieloma aspektami na które trzeba zwrócić uwagę, aby prawidłowo dobrać klimatyzator zalecamy umówić się z Nami na wizje lokalna, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 723 730 111.

2.2. Sprawność odzysku temperatury:

Określa poziom odzysku energii cieplnej. Im większy % odzysku, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

2.3. Maksymalna / minimalna temperatura pracy:

Niektóre urządzenia nie są przystosowane do skrajnie niskich lub wysokich temperatur. Jeśli zamieszkujemy tereny szczególnie chłodne lub upalne warto zwrócić uwagę na ten parametr. Zazwyczaj opiera się on na posiadaniu przez rekuperator wbudowanej grzałki wstępnej, można również dołożyć grzałkę do centrali lub zamontować dodatkową, nie zależną grzałkę przed centralą.

2.4. Pobór mocy:

Aby prawidłowo odczytać ten parametr należy zaznajomić się z wyposażeniem rekuperatora, niektóre jednostki maja wbudowaną wstępną grzałkę, która znacznie podnosi pobór mocy. Nie mniej jednak są to znikome ilości, średnio rekuperator pobiera 50-120W, co daje 1.200-2.900W (0,7-1,75zł) dziennie, 36-86,5kW (21-52,5zł) miesięcznie, 430-1000kW (252-630zł) rocznie. Należy wziąć również pod uwagę odzysk temperatury i oszczędności płynące ze zmniejszonych kosztów ogrzewania oraz chłodzenia na poziomie 450-750zł rocznie (przy wyborze energooszczędnej pompy ciepła, jeśli mamy alternatywne źródła ogrzewania, na przykład piec pelletowy lub gazowy oszczędności będą większe).

2.5. Gwarancja:

Należy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ okres gwarancyjny może się znacznie różnić w zależności od firmy. U Nas otrzymują Państwo dwa rodzaje gwarancji:
  • Producenta = Każda część instalacji posiada różny okres gwarancyjny, dla centrali rekuperacyjnej zazwyczaj są to 3 lata (pod warunkiem wykonywania co rocznego przeglądu technicznego). Innym okresem gwarancyjnym może cechować się dodatkowy osprzęt do central, na przykład chłodnica, nagrzewnica. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na okres gwarancyjny rurociągów.
  • Naszą = Dajemy 10 lat gwarancji na poprawność wykonania instalacji (pod warunkiem wykonywania corocznego przeglądu technicznego).

2.6. Skład zestawu:

Ostatnią z najistotniejszych parametrów rekuperacji jest osprzęt. Zazwyczaj w zestawie mamy przewodowy sterownik ścienny. Pozostałe akcesoria, na przykład czujnik wilgotności należy dokupić oddzielnie. W droższych centralach często dostajemy sporo osprzętu w cenie centrali.

2.7. Możliwość podłączenia chłodnicy / nagrzewnicy:

Przydatny osprzęt. Może posłużyć do dodatkowego dogrzania lub schłodzenia powietrza dochodzącego do pomieszczenia, mamy również możliwość zwiększenia progu temperatury pracy urządzenia, przez zwiększenie lub zmniejszenie temperatury wchodzącej do wymiennika. W wypadku, gdy będziemy chcieli dogrzać lub schłodzić powietrze dochodzące do pomieszczenia należy mieć na uwadze, że nie będzie do szczególnie wydajne rozwiązanie z powodu przeszkód technologicznych. Nie zalecamy zadania większej różnicy temperatury, niż 2-3 stopnie Celsjusza, w przeciwnej sytuacji może skraplać się woda z anemostatów w wyniku różnicy temperatur między powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu, a nadmuchiwanym z centrali.

2.8. Czujnik wilgotności:

2.9. Czujnik Co2:

 

2.10. Wifi:

Pozwala monitorować i sterować centralą rekuperacyjną z telefonu nawet spoza obiektu.

2.11. Ilość prędkości wentylatora:

Dzięki temu parametrowi mamy możliwość ustawienia wydajności. Im urządzenie posiada więcej prędkości wentylatora, tym precyzyjniej możemy ustawić poziom przepływu powietrza, co za tym idzie również akustykę.

2.12. Rozmiar kanałów:

Na ten parametr wpływa wydajność rekuperatora oraz marka (każdy producent preferuje różny rozmiar kanałów). Dla Nas jest to również dość istotna kwestia, ponieważ:

  • Większa średnica kanałów minimalizuje akustykę
  • Większa średnica kanałów jest nieznacznie droższa
  • Niejednokrotnie nie mamy wystarczająco miejsca na montaż większych kanałów

2.13. Rozmiar urządzenia:

Podobnie jak rozmiar kanałów, miejsce na centralę rekuperacyjną jest ograniczone. Znaczenie ma również sposób montażu rekuperatora, w zależności od modelu możemy go:
  • powiesić na ścianie,
  • podwiesić na suficie,
  • postawić na ziemi.

2.14. Akustyka:

Jeden z istotniejszych parametrów, umiejscowiliśmy go stosunkowo nisko, ponieważ wszystkie centrale mają zbliżone do siebie parametry wpisane do katalogu. Niektóre centrale mają dodatkową izolacje akustyczną. Ten parametr sugerujemy skonsultować z Nami, z doświadczenia wiemy, które urządzenia pracują cicho.

2.15. Cena :):

Najważniejszy parametr. Postanowiliśmy umiejscowić go na samym dole, ponieważ musimy uwzględnić korelacje jakość / cena. Nie dostaniemy najwydajniejszego urządzenia w cenie zbliżonej do ekonomicznego, najtańszego. Tak samo nie możemy porównywać ekonomicznej, najtańszej marki z marką premium. Sugerując się jedynie ceną firmy instalatorskie ucinają wydajność urządzenia (w efekcie wentylacja budynku jest zbyt niska nawet o połowę), jakość kanałów pozostawia również wiele do życzenia, niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z nie działającymi centralami z powodu kruszejących w rękach kanałów, poza tym kanały powinny być odporne na grzyby i pleśń, to w tych przewodach będzie płynęło powietrze, którym oddychamy.

3. Wycena:

Jeśli są Państwo zdecydowaniu na zakup rekuperacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 723 730 111, wycena i wizja lokalna jest bezpłatna. Nasi przedstawiciele lub konsultanci w biurze chętnie doradzą jaki model / markę wybrać w zależności od Państwa potrzeb.

Na wizji lokalnej przedstawiciel wskazuje propozycje gdzie rekuperator powinien być zamontowany, aby spełnić Swoje funkcje jak najlepiej i aby nie przeszkadzał użytkownikom obiektu, podaje również zalecaną wydajność urządzenia. Po wizycie zostawiamy Państwu Nasz cennik oraz katalog, gdzie można porównać konkretne modele, przeanalizować różnice w parametrach podane w punkcie numer 3. Przedstawiciel handlowy jest do państwa dyspozycji, jeśli mają Państwo określone parametry urządzenia można wybrać urządzenie wraz z Naszym pracownikiem.

Jeśli zdecydowali się Państwo na konkretny model prosimy o skontaktowanie się z Naszym biurem pod numerem 723 730 111, aby uzgodnić termin montażu oraz dostępność wybranego przez Państwa urządzenia.

DZIAŁAMY NA TERENIE:

– Kujawsko-pomorskie:

  • Klimatyzacja Gdańsk
  • Klimatyzacja Bydgoszcz

4. Marki, które znajdą Państwo w Naszej ofercie:

  • Viessmann
  • Salda
  • Hyundai
  • Ostberg
  • LG
  • NeoVent
  • Mitsubishi
  • Dospel
  • Samsung
  • Bosch
  • Wolf
  • Buderus
  • Vents
  • Venture
  • Sonniger

5. Partnerzy biznesowi:​

Rekuperacja - porady

W TRAKCIE EDYTOWANIA…

Rekuperacja - mity

W TRAKCIE EDYTOWANIA…

Rekuperacja - cena

W TRAKCIE EDYTOWANIA…

PG Klimat - rekuperacja w liczbach

0
Rocznie instalowanych rekuperacji przez Naszą firmę
0
tygodnie oczekiwania na montaż
0
% zadowolenia klientów